Fantasy z Morrigan w tle.

Blog o ciekawostkach historycznych, świecie "Królewskich Psów", różnicach kulturowych, rewolucjach w ludzkim umyśle wywołanych zmianami na świecie i innych sprawach wybieranych dlatego, że mnie zaciekawiły.

czwartek, 19 maja 2011

Dlaczego te wszystkie teksty są takie mętne?Ludziom dzielnym i wytrwałym, którzy zechcieli przebrnąć przez wpisy tutaj - dziękuję z całego serca. Wiem, że nie było łatwo.
Przy okazji: czas odpowiedzieć na dwa istotne pytania, które do mnie dotarły:
1. Czy jestem takim narcyzem, na jakiego wyglądam we własnych wpisach?
2. O czym ja w ogóle tu piszę?

Pytanie pierwsze należy do tych pytań, na które każdy musi sam odpowiedzieć. No bo jak powiem, że uważam się za wcielenie skromności, to kto mi uwierzy?

Pytanie drugie nie da się tak łatwo opędzić.
"Królewskie Psy" są światem wymyślanym przez ładne parę lat po to, żebym miał okazję do logicznego i spójnego opowiedzenia historii, które mi chodzą po głowie.
Niestety tak już jest z wymyślaniem świata fantasy, że składa się na niego wiele elementów.
Jeśli chce się pisać o podróży - trzeba wymyślić przestrzeń, do pisania o duchach trzeba wymyślić jakąś demonologię, chociażby najprymitywniejszą... a jak się chce pisać o pomieszaniu tych wszystkich spraw - to jest do wymyślenia o wiele więcej...

Zasadniczy problem z pisaniem o tajemnicy polega na tym, że tajemnica to przede wszystkim problem odpowiedzi i pytań. A pisanie o poznaniu zawsze jest mętne...

Podobnie rzecz się ma z pisaniem o przeznaczeniu - każdy wie, co to jest... ale jakoś mało ludzi zastanawia się nad pułapkami, jakie kryją się za tym pojęciem.

A najprostsze pod słońcem układy damsko-męskie czy rodzinne? Jeżeli uważamy, że to są sprawy oczywiste - dlaczego tak niewiele jest na świecie normalnych kochających się rodzin, skąd pochodzi powiedzenie "z rodziną dobrze się wychodzi na zdjęciu"?

Pytania, na które wszyscy znamy oczywistą odpowiedź - zazwyczaj wcale nie są proste.
Ale nasz bezpieczny światek pozwala uniknąć zastanawiania się nad tą kwestią... i nic się nie stanie. W naszym świecie można bezpiecznie obrazić się na idiotę, który nam takie pytania zadaje...

"Królewskie Psy" to świat wymyślony po to, żeby coś się działo, jeśli na proste pytanie padnie nie dość dobra odpowiedź...
A ten blog jest miejscem zabawy z takimi pytaniami, zanim wrócą w postaci opowiadania...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz